12.1.2024 Komentáře Témata: Právo, Izrael, BRICS
Žaloba Pretorie proti Izraeli za genocidu má zásadní význam nejen pro zastavení krveprolití Tel Avivu v Gaze, ale i pro zasazení prvního praporu multipolarismu v soudních síních na světě: jde o první z mnoha případů, které budou usilovat o zastavení západní beztrestnosti a obnovení mezinárodního práva, jak je stanoveno v Chartě OSN.Tento týden proběhne v Haagu soud o nic menšího, než je úplné pojetí mezinárodního práva. Sleduje je celý svět.
Bylo zapotřebí, aby se africký národ, nikoli arabský nebo muslimský, ale významně člen BRICS, pokusil zlomit železná pouta, která nasadil sionismus prostřednictvím strachu, finanční síly a neustálých hrozeb, zotročujících nejen Palestinu, ale i značné části planety.
Poetickým zvratem historické spravedlnosti musela Jihoafrická republika, národ, který o apartheidu ví jednu nebo dvě věci, zaujmout morální pozici a jako první podat žalobu proti apartheidnímu Izraeli u Mezinárodního soudního dvora (ICJ).
Žaloba o 84 stranách, vyčerpávajícím způsobem vyargumentovaná, plně zdokumentovaná a podaná 29. prosince 2023, podrobně popisuje všechny pokračující hrůzy páchané v okupovaném pásmu Gazy, které sleduje každý, kdo má chytrý telefon na celé planetě.
Jihoafrická republika žádá MTS – mechanismus OSN – o něco zcela prostého: Stát Izrael porušil všechny své povinnosti podle mezinárodního práva od 7. října.
A to, což je zásadní, zahrnuje porušení Úmluvy o genocidě z roku 1948, podle níž genocida spočívá v „činech spáchaných s úmyslem zcela nebo zčásti zničit národnostní, etnickou, rasovou nebo náboženskou skupinu“.
Jihoafrickou republiku podporují Jordánsko, Bolívie, Turecko, Malajsie a významně také Organizace islámské spolupráce (OIC), která sdružuje země islámu a tvoří 57 členských států, z nichž 48 ukrývá muslimskou většinu. Jako by tyto země zastupovaly drtivou většinu zemí globálního Jihu.
Ať už se v Haagu stane cokoli, může to jít daleko za případné odsouzení Izraele za genocidu. Pretorie i Tel Aviv jsou členy Mezinárodního soudního dvora – takže jejich rozhodnutí jsou závazná. MTS má teoreticky větší váhu než Rada bezpečnosti OSN, kde USA vetují jakákoli tvrdá fakta, která by pošpinila pečlivě budovaný obraz Izraele.
Jediným problémem je, že MTS nemá donucovací pravomoc.
Jihoafrická republika prakticky usiluje o to, aby Mezinárodní soudní dvůr vydal Izraeli příkaz k okamžitému zastavení invaze – a genocidy. To by mělo být první prioritou.
Přečíst si celou jihoafrickou žádost je děsivé. Je to doslova historie v procesu tvorby, přímo před námi, kteří žijeme v mladém, na technologiích závislém 21. století, a ne sci-fi popis genocidy odehrávající se v nějakém vzdáleném vesmíru.
Zásluhou žádosti Pretorie je, že vykresluje Velký obraz „v širším kontextu chování Izraele vůči Palestincům během 75 let trvajícího apartheidu, 56 let trvající válečné okupace palestinského území a 16 let trvající blokády Gazy“.
Příčina, důsledek a záměr jsou jasně vymezeny a přesahují hrůzy, které byly spáchány od 7. října 2023, kdy palestinský odboj provedl operaci Potopa Al-Aksá.
Dále jsou zde uvedeny „činy a opomenutí Izraele, které se mohou rovnat dalším porušením mezinárodního práva“. Jihoafrická republika je uvádí jako „genocidní povahy, neboť jsou páchány s nezbytným konkrétním záměrem (dolus specialis) zničit Palestince v Gaze jako součást širší palestinské národní, rasové a etnické skupiny“.
'Fakta', představená od strany 9 žádosti, jsou brutální – od masového masakru civilistů až po hromadné vyhánění: „Odhaduje se, že více než 1,9 milionu Palestinců z 2,3 milionu obyvatel Gazy, tedy přibližně 85 procent obyvatelstva, bylo nuceno opustit své domovy. Nemají kam bezpečně utéct, ti, kteří nemohou odejít nebo se odmítají nechat vysídlit, byli zabiti nebo jim hrozí extrémní riziko, že budou zabiti ve svých domovech.“
A už nebude cesty zpět: „Jak poznamenal zvláštní zpravodaj pro lidská práva vnitřně vysídlených osob, obytné domy a civilní infrastruktura v Gaze byly srovnány se zemí, což zmařilo jakékoli reálné vyhlídky vysídlených Gazanů na návrat domů a zopakovalo dlouhou historii masového nuceného vysídlování Palestinců ze strany Izraele.“
Bod 142 žádosti možná vystihuje celé drama: „Celé obyvatelstvo čelí hladu: 93 procent obyvatel Gazy čelí krizové úrovni hladu, přičemž více než jeden ze čtyř obyvatel čelí katastrofálnímu stavu“ – s hrozící smrtí.
Na pozadí těchto událostí zdvojnásobil 25. prosince – na Štědrý den – izraelský premiér Benjamin Netanjahu svou genocidní rétoriku a slíbil: „Všichni jsme se snažili, abychom se dostali do Gazy: „Nepřestáváme, pokračujeme v boji a v příštích dnech boje prohloubíme, bude to dlouhá bitva, která ještě zdaleka neskončila.“
Jihoafrická republika tedy „z důvodu mimořádné naléhavosti“ a „do doby, než Soudní dvůr rozhodne o tomto případu ve věci samé“, žádá o předběžná opatření, z nichž první bude, aby „stát Izrael okamžitě pozastavil své vojenské operace v Gaze a proti ní“.
To se rovná trvalému příměří. Každé zrnko písku od Negevu po Arábii ví, že neokonští psychopati, kteří řídí zahraniční politiku USA, včetně jejich mazlíčka, dálkově ovládaného senilního obyvatele Bílého domu, se nejen podílejí na izraelské genocidě, ale jsou proti jakékoli možnosti příměří.
Mimochodem, taková spoluvina je podle Úmluvy o genocidě rovněž trestná.
Je tedy samozřejmé, že Washington a Tel Aviv budou bez jakýchkoli zábran bránit spravedlivému procesu před Mezinárodním soudním dvorem, a to za použití všech dostupných prostředků nátlaku a výhrůžek. To je v souladu s extrémně omezenou pravomocí, kterou má jakýkoli mezinárodní soud, aby vnutil výjimečnému kombu Washingtonu a Tel Avivu vládu mezinárodního práva.
Zatímco znepokojený globální Jih je pohnut k akci proti bezprecedentnímu vojenskému útoku Izraele na Gazu, kde bylo za necelé tři měsíce vyvražděno více než 1 % obyvatelstva, izraelské ministerstvo zahraničí nařídilo svým velvyslanectvím, aby vyzbrojilo diplomaty a politiky hostitelských zemí k rychlému vydání „okamžitého a jednoznačného prohlášení v následujícím duchu: Veřejně a jasně prohlásit, že vaše země odmítá pobuřující, absurdní a nepodložená obvinění vznesená proti Izraeli.“
Bude docela poučné sledovat, které země se tímto příkazem budou řídit.
Ať už současné snahy Pretorie uspějí, nebo ne, tento případ bude pravděpodobně jen prvním svého druhu podaným u soudů po celém světě v následujících měsících a dokonce i letech. BRICS – jehož je Jihoafrická republika klíčovým členským státem – je součástí nové vlny mezinárodních organizací, které zpochybňují hegemonii Západu a jeho „řád založený na pravidlech“. Tato pravidla nic neznamenají; nikdo je ani neviděl.
Částečně se objevil multipolarismus, aby napravil desetiletí trvající odklon od Charty OSN a spěch k bezpráví, které tato iluzorní „pravidla“ ztělesňují. Systém národních států, který je základem globálního řádu, nemůže fungovat bez mezinárodního práva, které jej zajišťuje. Bez práva nám hrozí válka, válka a ještě větší válka; vlastně ideální vesmír hegemona, který je nekonečnou válkou.
Jihoafrická žaloba proti Izraeli za genocidu je zjevně nutná ke zvrácení tohoto flagrantního porušování mezinárodního systému a téměř jistě bude první z mnoha takových žalob proti Izraeli i jeho spojencům, které mají posunout svět zpět ke stabilitě, bezpečnosti a zdravému rozumu.
BRICS member South Africa takes Zionism to court vyšel 10.1.2024 na thecradle.co. Překlad v ceně 475 Kč Zvědavec.